Nejnovější zprávy: Opilý mladík bez papírů řídil BMW, srazil motorku a ujel Ve Vsetíně začíná přestavba "křižovatky smrti"

Policie & Hasiči

​Počet hříšníků přistižených radary ve Valašském Meziříčí neklesá, jejich rychlost ano

V loňském roce zaznamenala Městská policie Valašské Meziříčí prostřednictvím stacionárních radarů v průměru 560 řidičů týdně, kteří nerespektovali nejvyšší povolenou rychlost v obci. Zároveň však od roku 2016 výrazně poklesla rychlost, kterou se dříve nezodpovědní motoristé měřenými úseky proháněli.


Autor: facebook

V uplynulém roce řešil přestupkový odbor valašskomeziříčské radnice přes 29 tisíc oznámení řidičů, kteří nerespektovali nejvyšší povolenou rychlost v obci. „Provozovateli vozidla, ale také řidiči lze ve správním řízení uložit pokutu až deset tisíc korun. Řidiči navíc hrozí zapsání až pět trestných bodů a roční zákaz řízení,“ uvedla Eva Kamasová, vedoucí zmíněného odboru.

Na pokutách pak radnice v roce 2020 vybrala částku přesahující 16 milionů korun. „Tyto peníze každoročně zpětně investujeme do zajištění větší bezpečnosti dopravy ve Valašském Meziříčí. Jedná se nejen o opravy, údržbu a očistu místních komunikací, ale také o budování nových a opravy stávajících chodníků, cyklochodníků či parkovišť a zajištění provozu MHD. Jen v loňském roce jsme na těchto položkách zaplatili z rozpočtu částku přesahující 64 milionů korun,“ vypočítal starosta Robert Stržínek.

Podle něj se také díky měření výrazně zklidnila dopravy právě v úsecích se stanovišti stacionárních radarů. „Po spuštění takzvaného ostrého měření zde došlo ke snížení přestupků až o osmdesát pět procent proti období před zavedením měření,“ upozornil starosta. Zajímavé pak je, že drtivá většina přestupců má naměřenou rychlost do 65 km/h.

Nejvíce přestupků za loňský pak Městská policie Valašské Meziříčí eviduje na ulici Rožnovská. „Jedná se o téměř tři čtvrtiny případů. Zároveň na měřených úsecích takřka vymizely extrémně vysoké rychlosti, kdy se nezodpovědní řidiči proháněli naším městem i rychlostí přesahující 100 kilometrů v hodině. Přesto se najdou zejména motocyklisté, kteří si zřejmě potřebují ve městě něco dokázat,“ zhodnotil aktuální situaci Jan Camfrla, ředitel městské policie.

Valašské Meziříčí je dopravním uzlem, kterým denně projede 25 000 vozidel. Pro zavedení stacionárních radarů, jako formy dohledu nad dodržováním zákona o silničním provozu, se radnice rozhodla už v roce 2016 jako první v okrese Vsetín. Měřící stanoviště jsou umístěna v ulicích Vsetínská, Šafaříkova, Rožnovská, M. Alše, Žerotínova a v místních částech Hrachovec a Podlesí. Radnice využívá k měření dvojici speciálních přístrojů.