Nejnovější zprávy: Hejtmanství rozdělí mezi dobrovolné hasiče v 87 obcích 14 milion korun ​Zámek Kinských ovládne tradiční Sklářské kouzlení

Byznys

​Plníme si studentský sen, říká vsetínský advokát Michal Žíla

Když se dva mladí studenti Petr Maršálek a Michal Žíla v roce 2000 poprvé potkali na chodbách olomoucké právnické fakulty, nemohli tušit, že právě začíná dlouholeté spojenectví. Po více než dvanácti letech dnes společnými silami vedou úspěšnou advokátní kancelář.


Autor: Dalibor Glück

V pokusu vybudovat vlastní projekt je neodradil ani fakt, že jejich trvalá bydliště dělila vzdálenost sto šedesáti kilometrů.

„Sedli jsme si hned v prvních měsících na univerzitě. Hned od prvního semestru, od prvního měsíce. Coby spolužáci jsme se samozřejmě postupem času v dalších ročnících bavili o plánech do budoucna. Jak se blížil konec studií, tak jsme všichni přemýšleli, co budeme dělat, kde se uplatníme. Velmi často přišla řeč i na možnost mít s Petrem společnou advokátní kancelář. Věděli jsme, že je to možná trochu naivní představa, už tehdy bylo prostředí silně konkurenční. Ale tohoto snu jsme se nechtěli úplně vzdát,“ popisuje Michal Žíla.

Sám sebe viděl spíše v roli akademické, možná coby přednášejícího na fakultě, bavilo ho občanské právo procesní, právo ho zajímalo více z pohledu teorie než čisté praxe. Oproti tomu Petr Maršálek směřoval od prvních dnů po absolvování univerzity do „terénu“, do advokacie.

„Po získání diplomu jsem začal stejně jako stovky jiných absolventů pracovat na pozici advokátního koncipienta v Lanškrouně, Petr ve stejné roli na Vsetínsku. Musím říct, že jsem měl skvělého mentora a školitele Radomila Macka, který se mi hodně věnoval. Jakmile uplynula povinná tříletá lhůta, tak jsme se oba s Petrem takřka současně rozhodovali, co dál. Udělali jsme advokátní zkoušky a při jedné návštěvě u mě doma se Petr znovu vrátil k naší původní studentské myšlence na společný projekt. Přišel s tím, že má první klienty, že další dokáže sehnat, že firmu ve dvou lidech společně utáhneme, že bychom do toho měli jít,“ vzpomíná vsetínský advokát.

Vize to byla krásná. Měla ale jeden háček, nikoliv nepodstatný. Sto šedesát kilometrů. Přesně to je vzdálenost mezi Vsetínem a Svitavami. Pro Michala Žílu velké dilema. Úkol přesvědčit manželku k zásadnímu životnímu kroku se nakonec ukázal, že nikterak nepřekonatelný není.

„K mému překvapení mi manželka řekla, že mě podpoří. Takže jsme se v září 2009 přestěhovali a musím říci, že jsem ani jednou našeho rozhodnutí nelitoval a jsem vděčný, že Eva souhlasila. Na Valašsku jsem potkal spoustu skvělých a srdečných lidí. Často jsem tady jezdil, věděl jsem, že mentalita místních lidí je úžasná, Valašsko se mi hrozně líbilo. Rodiče s tím tak úplně ztotožnění nebyli, ale nakonec nás i oni podpořili. Takže jsme slavnostně prvního října otevřeli s Petrem naši společnou advokátní kancelář, kromě nás dvou jsme měli jednu asistentku a stážistu Jirku Kolínka, který byl tehdy na právech v prvním ročníku. Ten je u nás mimochodem dodnes, stal se partnerem kanceláře a je to velká opora naší společnosti,“ říká Michal Žíla.

První měsíce nebyly pro vznikající kancelář úplně snadné. Dvojice mladých advokátů pracovala i více než dvanáct hodin denně. Postupně přicházeli noví klienti, práce přibývalo, bylo třeba najmout další pomocníky.

„Když jsme začínali, dali jsme si jasný cíl. Chtěli jsme vytvořit advokátní kancelář s právníky, kteří budou profesionály s konkrétním zaměřením. Protože univerzální právní praxe je mimořádně složitá, těžko zvládnutelná. Chtěli jsme tým rozšiřovat, abychom se mohli každý specializovat na to, co nás baví, co chceme dělat. Ale začátky, to byla samozřejmě éra generální praxe, kdy jsme dělali každý z nás všechno. Bylo to časově obrovsky náročné, rodina se s tím musela srovnat. Ale tím, jak jsme intenzivně pracovali, tak se dostavily výsledky.“

Už po roce partneři nové advokátní kanceláře kupovali novou nemovitost, samozřejmě na úvěr. Postupně dům opravili a stěhovali se do vlastního sídla.

Průběžně také bobtnal tým právníků. „Měli jsme ohromně pozitivní zkušenost s Jirkou Kolínkem, takže jsme dávali příležitost dalším studentům právnických fakult, kteří nám pomáhali. Někteří u nás po studiích zůstali. Nabrali jsme ale samozřejmě také již vystudované právníky. Byl to postupný proces, žádný skokový nárůst tam nebyl. Neměli jsme žádný cíl na kolika lidech v kanceláři se chceme zastavit, čas nám to ukázal nakonec sám,“ líčí Michal Žíla.

Aktuálně tvoří tým Advokátní kanceláře Maršálek, Žíla & Partneři pět advokátů, tři koncipienti, dva právní asistenti, a vše „jistí“ jedna asistentka. Před dvěma lety byl počet ještě o dva právníky vyšší, pak ale dvojice advokátů zjistila, že kvantita není úplně ideální cesta.

„Region není nafukovací, možnosti klientů a firem nejsou nafukovací, to platí i o našich prostorech. V určité chvíli jsme se zamysleli nad tím, jestli přibývající klientela a velký nárůst požadavků nemá negativní vliv na naši efektivitu. Jestli se nezačínáme trochu vzdalovat klasické advokacii a nejsme jen v roli jakýchsi firemních právníků. Rozhodli jsme, že dále se rozrůstat už nebudeme, že se vrátíme ke kořenům, že náš kolektiv zeštíhlíme, zastropujeme, zlepšíme efektivitu a vytvoříme úzké týmy, které budou řešit konkrétní agendy. Přesně v duchu, jak jsme si plánovali v samotných začátcích. Byl to krok správným směrem. Udělali jsme optimalizaci, jak v našem personálu, tak mezi klienty. Mezi partnery kanceláře jsme přibrali dva naše kolegy. Platí, že prioritou je pro nás spolehlivost, kvalita práce, nikoliv kvantita,“ uvádí vsetínský advokát.

Změn doznala i firemní filozofie. Ta v předchozích letech kladla velký důraz na firemní a paušální klienty. V posledním měsících a letech se ale ve dveřích vsetínské kanceláře objevuje stále víc a víc klientů „z ulice“. Tedy lidí, kteří potřebují pomoci se soukromými právními problémy z různých oblastí.

„Osvědčilo se nám to. Byl to pro nás ten žádaný návrat k tradiční advokacii. Více osobních schůzek s lidmi, více emocí, více různých případů. V celkovém počtu nám tito obyčejní klienti dělají jen asi pět až deset procent našich tržeb, ale věříme, že se tento podíl bude zvyšovat. Prostor máme. Aby si člověk užil kouzlo práva, přece jen nesmí zůstat na několika málo šablonách. Potřebujeme různorodost. Lidé do naší práce a kanceláře přinášejí nejen své strasti a právní problémy, ale s nimi spojené emoce, příběhy a pestrost. Když se pak podaří někomu konkrétně pomoct, přináší to i pocit z dobře odvedené práce, jakési naplnění. Z toho, že jsme se více otevřeli, mám dobrý pocit, považuji to za správný směr,“ dodává Michal Žíla.

Navzdory tomu, že je advokátní kancelář po více než deseti letech již zavedená a díky optimalizaci stabilizovaná, nechtějí někdejší spolužáci z Olomouce nechat svůj životní projekt jet samovolně „na neutrál“. Podobně jako v jiných odvětvích i v advokacii panuje silně konkurenční prostředí. Výhodou Maršálek, Žíla & Partneři s.r.o. je více než dvanáctiletá historie, ale především odbornost jednotlivých členů týmu.

„Dokážeme kvalitně zpracovat a poradit v oblastech občanského práva se zaměřením na závazky, nemovitosti, rozvody a společné jmění manželů, řešíme korporátní vztahy, fúze, štěpení a přeměny firem. V tomto jsme opravdu silní, zvládli jsme i mimořádně náročné projekty. Dělali jsme například akvizici společností, kdy kupní cena začínala na miliardě korun. Smluvní dokumentace měla tisíce stran, druhou stranu zastupovala renomovaná kancelář Havel & Partners, dělali jsme na tom několik měsíců, kolem se pohybovala spousta poradců. Ale dokázali jsme to připravit ke spokojenosti obou stran. Já si také velmi cením případu, kdy jsme jednomu z našich klientů pomáhali právně zajistit přeměnu z evropské akciovky na českou. To nebyla snadná operace, v tehdejší době ojedinělá a unikátní. I tady to dopadlo dobře,“ vysvětluje advokát Žíla.

V křesle ve vsetínské advokátní kanceláři se vidí i za deset let. Podle jeho slov není důvod přemýšlet o změně, když přicházejí noví klienti a kancelář je stabilní.

„Abych řekl pravdu, žádné velké vize nebo konkrétní představy o budoucnosti ani nemám. Práce je dost, máme dlouhodobé a trvalé partnery z řad i velkých firem, o radu a pomoc nás žádá stále víc lidí, v kolektivu máme silné vazby a vztahy. Já tedy nemám vlastně ani moc důvod přemýšlet nad tím, co by se třeba mohlo nebo mělo v příštích letech změnit, jestli bude nebo nebude nutné přijmout další právníky, co přesně chceme dokázat. Svůj studentský sen jsme si splnili, máme kvalitní zavedenou kancelář a věřím, že takto můžeme fungovat ještě dlouhá léta.“

Každý spokojený klient nebo obyčejný člověk je pro Michala Žílu zadostiučiněním, že rozhodnutí jít na práva bylo správné.

„Oni očekávají, že jim dobře poradíme. Že jim pomůžeme. Že se od nás dozví pravdu, jaké šance mají. Naším úkolem je navrhnout řešení, případně odhadnout jaké procentuální šance mají. A když se pak takovou konkrétní věc povede dotáhnout do konce, jaký jsme si na začátku spolupráce naprojektovali, je to pro nás zasloužená odměna.“

Michal Žíla

  • Narodil se 20. března 1982 ve Svitavách.
  • Vystudoval právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci v oboru právo a právní věda, promoval v roce 2005.
  • Advokátní zkoušky složil v roce 2008 s hodnocením výtečně.
  • V následujícím roce společně s Petrem Maršálkem založili advokátní kancelář nesoucí jejich příjmení.
  • V loňském roce se novými partnery stali advokáti Jiří Kolínek a Karel Laža.
  • Specializuje se na právo obchodních společností a jejich přeměn, akvizice a společné jmění manželů.
  • Je ženatý, s manželkou Evou vychovávají dva syny Adama a Filipa.
  • Volný čas věnuje především rodině, turistice a tenisu.