Nejnovější zprávy: Kroměříž vydala knižního průvodce – v češtině i v angličtině Zbytky z kaprů zaujaly vědce ze zlínské univerzity

Kultura

Oslavy 700. výročí Zlína uzavře ekumenická bohoslužba

​Oslavy 700. výročí Zlína uzavře ekumenická bohoslužba Zlín – Oslavy 700 let Zlína se blíží ke konci. Jednou z posledních událostí roku bude ekumenická bohoslužba, která reflektuje náboženskou rozmanitost města.

Odehraje se v neděli 6. listopadu od 16 hodin v kostele svatého Filipa a Jakuba. „Různé církve v našem městě chtějí společnou modlitbou ukázat, že se cítí být součástí Zlína a snaží se o jeho rozvoj,” popsal Kamil Obr, farář římskokatolické farnosti sv. Filipa a Jakuba, který má na starost moderaci obřadu.

„Na bohoslužbu zveme věřící jednotlivých církví, zástupce města, ale i kohokoliv, kdo usiluje o dobro zdejších obyvatel a tato forma setkání je pro něj přijatelná. Součástí bohoslužby bude četba z Bible, modlitby a zpěvy hudebního tělesa sestaveného z členů jednotlivých církví,” doplňuje Obr. Jubilejní rok začal požehnáním městu s výstavou faksimile listiny z roku 1322 a návratem k duchovnu ho Zlín také uzavře.

Oslavy během roku odrážely ty nejdůležitější vlastnosti obyvatel města. Jednou z nich je nesporně i průkopnictví, které je spojeno s velkými zlínskými osobnostmi jako byl Tomáš Baťa, jehož myšlenkám vzdal hold týdenní festival Dny Baťa, či Emil Zátopek, kterého si Zlíňané připomněli během Dnů otevřených sportovišť a zážitkového happeningu.

O životě v baťovské architektuře ve Zlíně debatovali odborníci z celého světa a inovativnost a kreativitu si předali lokální podnikatelé s celorepublikovým přesahem na Podnikatelském meetingu. Vše ale vyvrcholilo v červnu festivalem Zlín žije. Na čtyřech scénách se představily desítky umělců a do ulic se vydalo téměř 15 tisíc lidí. V průběhu celého roku fungovaly také zajímavé projekty jako je Zlín všemi smysly, Živá kronika či Z nohy na nohu. Jednou z posledních akcí výročí byl Koncert zlínských sborů. Více informací o výročí naleznete na webu www.zlin700.eu.

Živý Zlín – kulturní a kreativní centrum, příspěvková organizace, pořádá v krajském městě více než 70 akcí ročně pro širokou veřejnost a spolupracuje s řadou institucí a komunit. Sídlí na zlínském zámku. V letošním roce se zásadně podílí na organizaci většiny akcí statutárního města Zlína k příležitosti 700 let od první písemné zmínky o městě – besedy s historiky, Podnikatelský meeting, festival Zlín Žije, festival Dny Baťa, projekt Zlín všemi smysly a mnohé další. Nově přináší Zlíňanům přehledný kalendář akcí na webu www.kulturazlin.cz.