Nejnovější zprávy: Opilý mladík bez papírů řídil BMW, srazil motorku a ujel Ve Vsetíně začíná přestavba "křižovatky smrti"

Společnost

​Ortopedové KNTB dohánějí zastavené plánované operace

Během covidového období se v téměř všech nemocnicích upozadila elektivní neboli plánovaná operativa. V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se to nejvíce týkalo ortopedie, především operací endoprotéz.


Autor: KNTB

Z každého covidového roku, tedy let 2020 a 2021, nemohlo Ortopedické oddělení KNTB více než půl roku operovat – personál se podílel na covidové péči. Ve zbylých měsících se zdravotníci snažili zastavenou plánovanou operativu dohnat a povedlo se jim díky maximálnímu úsilí nakonec zvládnout operativu endoprotéz asi na 80 procent. I přesto se čekací doba na výměny kloubů prodloužila z původního roku a půl na více než 2 roky.

„Nyní se snažíme operovat co nejvíce, některé dny až do večerních hodin. Zatím se nám ale daří zkrátit čekací doby zejména na menší výkony,“ uvedl primář Ortopedického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Pavel Pilař a dodal: „Snažíme se brát ohledy na zdravotní stav čekajících pacientů, bereme přednostně ty nejvíce postižené, s bolestmi a téměř nechodící. S následky pandemie se v našem oboru budeme potýkat zcela jistě ještě následující dva roky, a to samozřejmě pouze v případě, že se nevrátí nějaká další epidemiologická opatření.“

Na operaci čekala také paní Miroslava ze Zlína. „Já jsem myslela, že se té operace kyčle nedožiju. Zhruba dva roky jsem chodila po lékařích, neurolog, ortoped. A pak nezbylo než čekat. Měla jsem obrovské bolesti, bylo to náročné, ale jsem strašně ráda, že jsem se toho dočkala.“

Zdravotníci řeší denně také akutní problémy jako jsou zlomeniny, onkologičtí pacienti, provádějí artroskopie a zabývají se i běžnou ortopedickou péčí. „Musím říct, že děláme maximum pro to, aby se pacienti dostali na řadu co nejdříve. Hodně nám v tom pomáhají kolegové z rehabilitačního oddělení, kteří přebírají naše pacienty relativně brzy po operaci, takže návazná rehabilitační péče je svižná, rychlá a pacienti se nekumulují na ortopedii,“ dodal primář Pavel Pilař.

Ortopedické oddělení KNTB provádělo v běžném roce až do roku 2019 zhruba 400–450 náhrad kyčlí, kolen, ramen a dalších menších kloubů. V letošním roce to jen za první polovinu roku bylo celkem 350 operací endoprotéz.