„Očkování proti HPV pomáhá,“ říká dětská lékařka Parvine Gricová
Zlínský kraj je nejhůře proočkovaným regionem v Česku proti lidskému papilomaviru (HPV). Lékaři to chtějí změnit.

Autor: archiv Parvine Gricové
Statistiky mluví zcela jasně, ve Zlínském kraji vázne očkování proti HPV a lékaři upozorňují, že rodiče nezřídka podceňují rizika spojená s infekcí.
Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vyplývá, že vakcínou je ve Zlínském kraji chráněno přes 63 % dívek a necelých 36 % chlapců. „Celorepublikový průměr je výrazně vyšší, u dívek sedmdesát procent, u chlapců téměř padesát procent,” říká Parvine Gricová, praktická lékařka pro děti a dorost u Uherského Hradiště.
Jaké procento populace se s tímto virem během svého života potká?
Až osmdesát procent populace. Virus stojí za vznikem většiny případů rakoviny děložního hrdla a je příčinou také řady dalších závažných onemocnění. Jejich rozvoji lze přitom předejít očkováním. Zdravotní pojišťovny ho plně hradí všem dětem od jedenácti let do dovršení patnáctých narozenin.
Jaké zdravotní komplikace a problémy tento virus způsobuje?
HPV viry mohou vést k rozvoji závažných onkologických onemocnění. Jsou odpovědné za drtivou většinu případů rakoviny děložního hrdla, nádorů konečníku a dýchacích cest. HPV infekce stojí také za vznikem genitálních bradavic, polypů dýchacích cest či nádorů pochvy a zevních rodidel.
Čísla říkají, že rakovinou děložního hrdla v Česku každý rok onemocní přibližně 750 žen a asi 300 z nich na ni zemře.
Jedná se o třetí nejčastější nádorové onemocnění žen v produktivním věku. Očkování je ovšem důležité nejen u dívek, ale i u chlapců, kteří jsou přenašeči viru a mohou partnerky nakazit. Navíc mohou sami onemocnět, například rakovinou konečníku nebo genitálními bradavicemi.
Data z posledních let ukazují extrémní nárůst počtu nádorů konečníku. A i v těchto statistikách bohužel patří Zlínský kraj mezi region s největším počtem těchto onemocnění.
Také incidence genitálních bradavic vzrostla za posledních třicet let na celém světě až čtyřnásobně. Nárůst výskytu HPV asociovaných onemocnění v populaci se tedy stává více než alarmujícím.
Potkáváte se v ordinaci s maminkami, které očkování odmítají?
Pravidelně. Neustále se rodičům snažím vysvětlovat, jaká zdravotní rizika se s HPV infekcí pojí. Od rodičů také často slýchám, že HPV onemocnění se jejich dětí netýká. To je ale samozřejmě nesmysl, může se s ním potkat kdokoliv. Na příkladech ukazuji, proč je vakcína důležitá a jak jejich dítě ochrání. Považuji za zásadní budovat důvěru mezi lékařem a rodičem.
Daří se vám je přesvědčovat?
Pokud maminkám věnuji dostatek času a zahrnu je informacemi, často se mi podaří je přesvědčit, aby své děti nechaly naočkovat. Věřím, že pokud rodičům vysvětlím vše už v ordinaci, nebudou muset hledat mylná či zavádějící sdělení na internetu. Bohužel ne vždy se daří věnovat edukaci dostatek času. Na úkor péče o pacienta jsme zatíženi velkým množstvím administrativy.
Pandemie covidu ovšem u spousty lidí způsobila odpor v podstatě k jakémukoliv očkování.
Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují od roku 2006. Jejich bezpečnost a účinnost opakovaně potvrdila řada odborných studií, ale také počty naočkovaných dávek na celém světě. Ordinuji padesát let a za tu dobu jsem se nikdy nesetkala s výraznější reakcí po očkování. Vakcíny proti HPV se neustále vyvíjejí, jsou šetrnější. V místě vpichu může dojít k bolestivosti, v některých případech se dětem zvýší tělesná teplota v rámci tvorby protilátek. Očkování je ale pro dívky i chlapce bezpečné. Je naprosto přelomové, že existuje vakcína proti onkologickému onemocnění.
Někteří rodiče si to ale asi neuvědomují.
Znám případ, kdy mladá žena onemocněla rakovinou děložního hrdla. Její matka osočila pediatra, že dcera přece měla být očkovaná. Následně se však ukázalo, že tato žena dříve u lékaře podepsala, že s vakcínou pro své dítě nesouhlasí.
Pokud lékaři ve světě očkují mladé lidi proti HPV už dvacet let, tak jsou jistě k dispozici nějaké studie a výsledky?
Toto očkování je jedním z nejzásadnějších objevů novodobé medicíny. Spolu se zavedením antibiotické léčby a upravené vody vedlo v minulém století k výrazné redukci výskytu infekčních chorob v ekonomicky rozvinutých zemích. Čísla mluví naprosto jasně.
Můžete být trochu konkrétnější?
Význam očkování potvrzuje třeba příklad Austrálie. V roce 2007 tamní vláda zavedla bezplatný plošný očkovací program proti HPV pro dívky a později i chlapce. V kombinaci s vysoce navštěvovaným screeningem děložního hrdla a dostupnou léčbou to vedlo k významnému poklesu výskytu rakoviny děložního hrdla a dalších HPV asociovaných onemocnění. Podle odborných predikcí se tak do roku 2035 stane karcinom děložního hrdla v Austrálii vzácným onemocněním.
Jaký je tedy ideální věk pro toto očkování?
Mladiství se mohou nakazit už při prvních intimních kontaktech – například při mazlení, ke kterému může dojít mnohem dříve než k samotnému pohlavnímu styku. Takže by děti měly být naočkovány dříve, než začnou být sexuálně aktivní. Stačí první doteky s partnerem. Ani použití ochranných prostředků nezajistí stoprocentní bezpečí před nákazou virem.
Co prevence? Lze ohrožení touto infekcí odhalit včas?
Prevence hraje stejně jako u jiných onemocnění velkou roli. Zásadní. Screeningové vyšetření mohou v Česku každý rok zdarma podstoupit všechny ženy v rámci prohlídky na gynekologii. Ve věku 35, 45 a 55 let pak mohou u svého gynekologa absolvovat také HPV DNA test, který odhaluje přítomnost infekce HPV.
OČKOVÁNÍ PROTI HPV
- Ve Zlínském kraji je možné se nechat očkovat proti HPV u praktických lékařů pro děti a dorost, gynekologů nebo v očkovacích centrech.
- Pro dospělé osoby, které již překročily věkovou hranici pro hrazené očkování, je možné vakcínu zakoupit za vlastní úhradu.
- Pokud máte zájem o očkování proti HPV, kontaktujte svého praktického lékaře nebo nejbližší očkovací centrum pro více informací a objednání termínu.
- Očkování proti lidskému papilomaviru je jedním z nejúčinnějších způsobů prevence proti určitým typům rakoviny a genitálním bradavicím.
- V Česku je očkování hrazeno zdravotní pojišťovnou pro děti mezi 11. a 15. rokem věku (přesný věk se může měnit podle pravidel).
Co je HPV?
- HPV (Human Papillomavirus) je skupina více než 200 příbuzných virů, z nichž asi 40 se přenáší pohlavním stykem.
- Některé typy (tzv. vysokorizikové HPV) mohou způsobit rakovinu děložního čípku, konečníku, penisu, vaginy, hrdla nebo mandlí.
- Nízkorizikové typy (např. HPV 6 a 11) mohou způsobit genitální bradavice.
Jak funguje očkování?
- Očkování proti HPV učí imunitní systém rozpoznávat a ničit HPV viry dříve, než mohou způsobit infekci.
- Vakcíny neobsahují živý virus, takže nemohou způsobit infekci.
V současnosti jsou dostupné tyto vakcíny:
- Cervarix – chrání proti typům 16 a 18 (nejčastější původci rakoviny děložního čípku).
- Gardasil – chrání proti typům 6, 11, 16, 18.
- Gardasil 9 – chrání proti 9 typům viru (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58).
Kdy se očkování podává?
- Nejlepší je očkovat děti ve věku 11–13 let, ještě před zahájením pohlavního života.
- Lze očkovat i starší osoby (až do 26 let běžně, někdy i do 45 let), ale účinnost může být nižší, pokud už došlo k expozici viru.
Pro koho je očkování určeno?
Pro dívky i chlapce – protože virus se přenáší mezi pohlavími a může způsobit různé druhy rakovin.