Nejnovější zprávy: Zahrada Věžky 2025: Květinová expozice inspirovaná Dantem Křtiny lvíčat a Den Země v Zoo Zlín: Zažijte výjimečný den plný zábavy

Kultura

Nová sezóna v Zikmundově vile: Dobrodružství, historie a inspirace

Co nového pro své návštěvníky letos chystá Zikmundova vila? Do programu třetí sezony vly nahlédnete s ředitelkou nadačního fonduu Zikmundova vila Dagmar Výlupkovou.


Autor: Pavel Petruška, archiv NF Zikmundova vila

Zlínská perla funkcionalismu ve vilové čtvrti Nivy bývala domovem slavného cestovatele. Sloužila mu nejen jako místo k bydlení, ale také k setkávání, vzdělávání a inspiraci. Miroslav Zikmund zde hostil i takové osobnosti, jako byli Václav Havel, Miloš Forman nebo manželé Dana a Emil Zátopkovi.

Na tuto tradici navazuje současný vlastník, Nadační fond Zikmundova vila, který pečuje o vilu i cestovatelův odkaz. Veřejnosti se vila otevřela na konci roku 2022 a dala jí tak možnost vstoupit do světa Zikmundových cest i jeho životního příběhu.

Vila je kombinací unikátního designu a jedinečného obsahu. Jaký typ návštěvníků sem obvykle zavítá?

Do vily přicházejí především lidé, kteří se zajímají o architekturu, design a příběh Miroslava Zikmunda. Jsou to jak nadšenci do funkcionalismu, tak i ti, které fascinují Zikmundovy cesty a jeho životní přístup. Menší část tvoří i zahraniční návštěvníci, často přicházejí v rámci delegací – například z velvyslanectví, muzeí nebo odborných skupin zabývajících se architekturou.

Pro ně jsou určeny komentované prohlídky. Jsou poměrně komorní záležitostí, ve skupině je vždy jen šest osob.

Ano, to pro nás byla v začátcích velká výzva. Vymyslet, jak vilu co nejvíce zpřístupnit zájemcům, a zároveň zachovat její autenticitu a intimnost. Vila není typické muzeum – je to místo s příběhem, které si žádá jiný přístup. Návštěvníci mají často potřebu se na chvíli zastavit, nasát atmosféru, a proto je důležité najít rovnováhu mezi organizovaným provozem a volným pohybem. Snažíme se o individuální přístup, protože každý si z návštěvy odnáší něco jiného – někoho zajímá architektura, jiného příběh Miroslava Zikmunda.

Jaké novinky můžeme letos očekávat ve vašem programu?

Stále hledáme způsoby, jak vilu zatraktivnit pro různé skupiny, aniž by se narušilo její kouzlo, které spočívá v jisté skromnosti a jednoduchosti. V tom nám pomáhá i rozlehlá zahrada okolo vily. Právě tam bude od jara dostupná interaktivní hra „Buď zdráv, dobrodruhu“ určená pro děti i dospělé. Připraveno bude osm tematických stanovišť s úkoly, které jsou inspirovány cestovatelskými zážitky Hanzelky a Zikmunda. Na úspěšné řešitele na konci čeká tajemná cestovatelská truhla se zaslouženou odměnou.

Zná vůbec současná mladá generace tuto slavnou cestovatelskou dvojici?

Věřím, že ano. Máme za sebou třeba sérii inspirativních přednášek pro studenty. Vedl je Petr Horký, polárník, cestovatel a blízký přítel Miroslava Zikmunda. Je známý také jako autor velmi úspěšného dokumentu „Století Miroslava Zikmunda“. Příběhy známých cestovatelů použil jako inspiraci pro mladou generaci k hledání vlastních cest, odvaze překonávat překážky a k objevování vlastního potenciálu. Mladým čtenářům je určený i komiks, který právě finišujeme ve spolupráci s ilustrátorkou Zuzanou Bahulovou.

Bude to cestovatelský komiks?

Chceme dětem přiblížit, jaké to bylo cestovat po světě v době, kdy neexistovaly GPS ani sociální sítě. Komiks se jmenuje „Světoběžník Miroslav Zikmund“ a zachycuje klíčové okamžiky jeho života, jeho cesty, přátelství, významné projekty i odkaz, který po sobě zanechal. Důraz klademe na vizuální vyprávění a dialogy, které ilustrují jeho osobní postoje, odvahu a inspiraci.

Když už jsme u té inspirace – kde hledáte nápady ke všem těm novým aktivitám?

Díky podpoře Fondů EHP a Norska jsme se propojili s norským muzeem Kon-Tiki, které je věnováno expedicím norského etnografa a dobrodruha Thora Heyerdahla. Na podzim jsme se do Osla osobně vydali, a právě tam jsme se inspirovali moderními trendy v muzejnictví a získali nové nápady, jak pracovat s odkazem významných cestovatelů. Chceme, aby Zikmundova vila zůstala živým místem, které spojuje minulost s budoucností. Za přispění těchto „norských fondů“ jsme se mohli pustit do celé řady aktivit. Co všechno jsme již realizovali si mohou návštěvníci vily prohlédnout na samostatné výstavě na speciálních panelech v arkýři vily. Velkou inspirací je pak pochopitelně osobnost Miroslava Zikmunda.

Určitě je toho celá řada, můžete ale přiblížit konkrétní příklad, čím vás zaujal?

Inspirativní je pro mě ukázka systému, jak pan Zikmund pracoval – například jeho zápisy myšlenek, práce s knihami, kde si podtrhával zajímavé pasáže a doplňoval je vlastními poznámkami. Fascinuje mě i jeho práce s korespondencí, včetně toho, že měli svoje logo H + Z a hlavičkový papír. To vše ukazuje jeho důslednost, organizovanost a schopnost efektivně sdílet své myšlenky, což je neuvěřitelně inspirativní i dnes.

Na co byste nás ještě pozvala do vily? Máte tam třeba své oblíbené místo?

Mými oblíbenými místy jsou knihovna a kuchyň. Knihovna mě fascinuje svou útulnou atmosférou a množstvím knih, protože už od dětství jsem hodně četla a snila o podobné knihovně. Kuchyň zase oživuje vzpomínky na mé dětství díky lahvičkám z laboratoří s původním kořením od pana Zikmunda, které jsme doma používali stejným způsobem. Obě místa ve mně vyvolávají pocit propojení s minulostí a osobními vzpomínkami...

Zikmundova vila

● Funkcionalistická vila ve Zlíně-Nivách postavená v roce 1933.

● Dílo architekta Františka Lýdie Gahury významné pro meziválečnou modernu.

● Bývalý domov cestovatele Miroslava Zikmunda, dnes kulturní památka.

● Nabízí komentované prohlídky, výstavy, workshopy a kulturní večery.

● Péči zajišťuje Nadační fond Zikmundova vila. Cílem je zachovat odkaz Miroslava Zikmunda a přiblížit ho veřejnosti.

www.zikmundovavila.cz


Fondy EHP a Norska

● Cílem je snižování hospodářských a sociálních rozdílů v rámci Evropského hospodářského prostoru (EHP) a podpora spolupráce mezi evropskými státy.

● Donorské země: Island, Lichtenštejnsko a Norsko.

● Příjemci: 15 evropských zemí včetně České republiky (od roku 2004).

● Kladou důraz na sdílení zkušeností mezi donory a příjemci.

● Za 20 let v ČR podpořily téměř 1 700 projektů za necelých 11 miliard korun.

● Projekty realizované v Zikmundově vile: projekt „Brána do světa“, edukativní program „Cesty vzdělávání“, série přednášek „Cestovatelství jako inspirace pro 21. století“, interaktivní hra „Buď zdráv, dobrodruhu“, komiks „Světoběžník Miroslav Zikmund“.