Nejnovější zprávy: ​Tři mušketýři ve Zlíně: klasika v komediálním hávu Vsetínské nádraží ozdobí umělecká připomínka Josefa Sousedíka

Aktuálně

Nemocnice ve ​Valašském Meziříčí dostane urgentní příjem

Valašskomeziříčská nemocnice by se mohla rozrůst o nový objekt urgentního příjmu za cca 130 milionů Kč. Háček však představuje probíhající koncesní řízení na nového provozovatele, jenž má být znám v polovině letošního roku.


Autor: Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

Areál nemocnice, která slouží od roku 1965 zhruba 85 tisícům obyvatel města a přilehlého regionu, je ve vlastnictví města Valašské Meziříčí. To jej pronajímá skupině AGEL. „Na město jsme se nyní obrátili s žádostí o udělení souhlasu s vybudováním nového urgentního příjmu, jenž naváže na pavilon B. Tento souhlas potřebujeme, abychom mohli podat žádost o dotaci, která má být vypsána v červnu příštího roku. Kalkulujeme s předpokládanými náklady 130 milionů korun. Stavba urgentního příjmu je pro další provoz nezbytná, neboť jsme od roku 2019 držiteli statutu nemocnice s urgentním příjmem II typu,“ uvedl Martin Hrabovský, ředitel Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí a. s.

Komplikaci však představuje fakt, že nájemní smlouva se skupinou AGEL končí k 31. prosinci 2023. „Nový provozovatel nemocnice bude znám v polovině letošního roku a do té doby nelze výsledek předjímat s ohledem na povinnou mlčenlivost. Jedná se o velice složitou pachtovní smlouvu na dalších 35 let,“ řekl starosta Robert Stržínek a pokračoval: „Zastupitelé proto udělili časově omezený souhlas se stavbou urgentního příjmu a to do konce tohoto roku. Nemocnice tak může pokračovat v přípravných pracích až po stavební povolení, bez jehož získání není možné žádat o dotaci. V případě, že by se novým provozovatelem stal jiný subjekt, vyhradili jsme si možnost odkoupení projektové dokumentace včetně všech náležitostí, aby bylo možné v projektu pokračovat i po 1. lednu 2024.“

Od roku 2004 provozuje nemocnici ve Valašském Meziříčí skupina AGEL, která je nájemcem budov a pozemků vlastněných městem. Radnice v roce 2021 vypsala soutěž na nového provozovatele formou koncesního řízení. „Vítěz by měl od 1. ledna 2024 zajišťovat chod zdravotnického zařízení a poskytování zdravotních služeb na základě pachtu závodu. Tento institut mu oproti klasickému nájmu umožní areál a budovy nemocnice nejen užívat, ale také investovat do jejich rozvoje,“ vysvětlil už dříve starosta Robert Stržínek s tím, že: „Jednou z podmínek, kterou musí zájemce splnit, je vybudování nového pavilonu následné péče s kapacitou alespoň 30 lůžek. Aby se mu investice vyplatila, počítáme s tím, že bude naši nemocnici provozovat následujících 35 let. Vítěze koncesního řízení bychom měli znát v polovině letošního roku.“

Urgentní příjem

Urgentní příjem je samostatné specializované pracoviště poskytovatele akutní lůžkové péče s nepřetržitým provozem, které zajišťuje příjem a poskytování intenzivní akutní lůžkové péče a specializované ambulantní péče pacientům s náhle vzniklým závažným postižením zdraví a pacientům v přímém ohrožení života. Slouží jako místo prvního ošetření a vyšetření pacientů na vstupu do zdravotnického zařízení, a to bez ohledu na závažnost jejich zdravotního stavu a bez ohledu na způsob, jakým byli k ošetření dopraveni. Součástí pracoviště urgentního příjmu je recepce, která je místem určeným pro první kontakt zdravotnického pracovníka se všemi příchozími pacienty. V rámci recepce je prováděno zdravotnické třídění (triáž), jehož cílem je určit vstupní prioritu ošetření pacienta, tj. určení časové naléhavosti ošetření, místo ošetření (ambulantní, expektační nebo resuscitační část urgentního příjmu), případně též složení ošetřujícího týmu urgentního příjmu. Další nedílnou součástí urgentního příjmu bude pracoviště Lékařské pohotovostní služby pro dospělé, které bude zajištovat vyšetření a ošetření pacientů s méně závažnými akutními zdravotními potížemi.