Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Společnost

Na Svatém Hostýně otevřeli novou cestu. Nabízí snadnější přístup k bazilice

Snadnější a bezpečnější přístup k bazilice mají návštěvníci Svatého Hostýna díky nové cestě, které v úterý 4. června požehnal olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. Kraj na stavbu nové cesty, jejímž investorem byla Matice Svatohostýnská, přispěl částkou 10 milionů korun.


Autor: Krajský úřad Zlín

Jako historicky první Rada Zlínského kraje jsme s Maticí Svatohostýnskou jednali přímo na Svatém Hostýně a slíbili jsme stavbu nové cesty finančně podpořit. Náš slib jsme dodrželi. Těší mě, že se dílo podařilo a můžeme se z něj dnes radovat my všichni, kdo máme toto místo rádi. Děkuji všem, kteří se na přípravě i samotné výstavbě cesty podíleli, a věřím, že bude poutníkům, kteří sem dorazí po Cyrilometodějské stezce i při jiných příležitostech, dobře a dlouho sloužit,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

Nová přístupová cesta vede od točny autobusů po jižním svahu až po zpevněnou plochu u poutního domu číslo 3, kde vzniklo také parkoviště pro 45 osobních automobilů a tři stání pro autobusy. Upravena byla rovněž autobusová točna, přibyly nové chodníky a asfaltové plochy. Úpravami prošla také podzemní část prostor: kanalizační řád, elektrorozvody a sdělovací kabely.

Během dvou let zde Matice Svatohostýnská za podpory Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého a duchovní správy na Svatém Hostýně investovala více než 40 milionů korun. Nemalou částkou pak přispěli také lidé ve veřejné sbírce.

Práce na Svatém Hostýně tím nekončí. V plánu je dál vybudování a úprava dalších parkovacích ploch, úprava prostoru před bazilikou a rekonstrukce stávající příjezdové cesty pro auta k bazilice, která se promění v pěší zónu.