Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Společnost

​Na jednu jízdenku do vlaku i MHD jezdí Zlíňané už 35 let

Zlínský dopravní podnik byl jedním z prvních v tehdejším Československu, který na základě dvoustranné dohody s Československými dráhami (ČSD) integroval dopravní systém mezi MHD a železniční tratí z Otrokovic do Zlína-Příluk. Současná integrace dopravy ve Zlínském kraji je přirozeným pokračovatelem této tradice.


Autor: DSZO

„Systém, který je nyní označován jako Zlínská integrovaná doprava (ZID), prošel za tu dobu několika úpravami a dnes platí pro železnici z Otrokovic až do Vizovic. S jedním jízdním dokladem lze kombinovat jízdu trolejbusy a autobusy MHD a vlaky ČD. Poněkud jsme tehdy předběhli to, co se nyní buduje jako univerzální dopravní systém pro úroveň celého kraje,“ vysvětluje ředitel DSZO Josef Kocháň.

Současný ZID platí ve Zlíně a Otrokovicích od roku 2010. Cestující na jednotlivou jízdenku může cestovat 70 minut v pracovní dny nebo 85 minut o víkendu. Prodávají se také kupony měsíčních nebo čtvrtletních časových jízdenek pro jednotlivá tarifní pásma nebo jejich kombinace, se kterými může cestující v dané oblasti bez omezení cestovat vozidly MHD i osobními vlaky ČD.

„V roce 2019, který byl posledním standardním, před nástupem pandemie, využilo jednotlivé jízdenky ZID přibližně 90 tisíc cestujících,“ uvedl mluvčí Cekota. S tím, že na časové kupony ZID cestovalo téměř dva miliony osob. Jízdní doklady ZID pak využívalo zhruba 6,2 procenta přepravovaných osob DSZO. Ročně se prodalo jízdních dokladů ZID za 2,5 milionu korun, což představovalo více než dvouprocentní podíl na celkových tržbách z jízdného DSZO. „ZID funguje jen s papírovými jízdními doklady a nevyžaduje žádné čipové karty ani jejich elektronické čtečky,“ podotkl Cekota.

Ředitel DSZO Josef Kocháň ještě dodal, že integrace veřejné dopravy má pro službu veřejnosti svůj význam. „Cestující tak má větší výběr dopravních spojení a rychleji se s jednou jízdenkou dostane do cíle svých jízd. Tato myšlenka se v naší mnohaleté praxi osvědčila a nepochybujeme o tom, že může být přínosem i na úrovni celého kraje.“