Nejnovější zprávy: Otrokovice zvou na společné sázení stromů. Připraveny jsou ovocnany i keře ​Herec Slováckého divadla Zdeněk Trčálek: Večer šohaj, ráno ogar!

Aktuálně

Mladí řezničtí soutěžili v kostění i výrobě tlačenky

Integrovaná střední škola Valašské Meziříčí hostila soutěž řeznických dovedností. Celkem 12 družstev začínajících řezníků z celé republiky, včetně zástupců pořadatelské školy, muselo dokázat, jak dobře ovládají své řemeslo.


Autor: Město Valašské Meziříčí

Bourání masa, výroba tlačenky, jitrnic a sekané, ale také představení regionálního výrobku, který každé družstvo připravilo již před soutěží – to byly úkoly, jež museli mladí řezníci zvládnout během dvou soutěžních dnů (od 27. do 28. dubna) v rámci 14. ročníku Přehlídky odborných dovedností oboru řezník – uzenář.

„Soutěže se v letošním roce účastnilo dvanáct dvoučlenných týmů učebního oboru řezník ze škol napříč republikou,“ přiblížil podobu setkání ředitel školy Petr Pavlůsek a pokračoval: „Tuto přehlídku chápeme jako prostor pro rozvoj profesních dovednosti žáků a jejich přípravu na pracovní požadavky budoucích zaměstnavatelů. I proto byla součástí soutěže příprava masa před zpracováním přímo v prostorách výrobní linky valašskomeziříčské firmy MP Krásno. Učni museli ukázat, jak si poradí s vykostěním a tříděním vepřového masa a výřezů k vařené masné výrobě. Hodnotili jsme rychlost, ale také kvalitu práce.“

Druhý den soutěže přišlo na řadu krájení a aranžování. Odborná porota totiž hodnotila nejen chuť, ale také celkovou prezentaci výrobků.

Řeznické řemeslo má v našem regionu pevné kořeny a je skvělé, že naše valašskomeziříčská integrovaná škola díky přehlídce odborných dovedností podporuje zájem o toto tradiční povolání. Za sebe musím říct, že všechny soutěžní výrobky vypadaly a chutnaly báječně,“ řekla místostarostka Yvonna Wojaczková.

Celkovými vítězi se stali žáci ze Střední školy gastronomie a farmářství Jeseník, druhou pozici obsadil domácí tým z Integrované střední školy Valašské Meziříčí a třetí zástupci Střední školy hotelnictví a služeb a VOŠ Opava. „Gratuluji žákům z našeho města ke skvělému výkonu. Věřím, že pořádání takto kvalitní soutěže bude jedním z faktorů, který zvýší zájem o studium řeznického oboru,“ dodal místostarosta Josef Vrátník.