Nejnovější zprávy: Otrokovice plánují na čtvrtek další zásah proti komárům Starý dobrý western láká milovníky country hudby na Bystřičku

Policie & Hasiči

AKTUALIZACE: Kvůli nelegální migraci policisté ve středu uzavřeli hranice se Slovenskem

Na hranicích se Slovenskem probíhá cvičení s názvem MORAVA. Policisté, vojáci a celníci ve Zlínském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji obsadili všechny hraniční přechody včetně úseků na zelené hranici. Jedná se o reakci na zvýšený počet záchytů nelegálních migrantů ze zemí Blízkého východu.

"V rámci cvičení jsme během 48 hodin zajistili ve Zlínském kraji celkem 56 nelegálních migrantů převážně ze Sýrie. Ve středu jich bylo 21, v úterý 35," uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Například na hraničním přechodě ve Strání jsme při kontrole zastavili osobní vozidlo, ve kterém se nacházel řidič cizí národnosti a s ním dalších pět běženců. Pátého z migrantů jsme objevili v zavazadlovém prostoru auta. Řidič je nyní podezřelý z převaděčství. Jiné skupinky běženců jsme zajistili na Študlovsku, v Nedašově Lhotě, Poteči, Komni nebo v Uherském Hradišti.

Cílem cvičení je ověřit připravenost Policie ČR zajistit vnitřní pořádek, bezpečnost a ochranu státních hranic v případě znovuzavedení kontrol na vnitřních hranicích České republiky se Slovenskem. S policisty při cvičení spolupracuje Armáda ČR a Celní správa ČR.

V rámci Zlínského kraje jsme obsadili všech devět hraničních přechodů včetně úseků na zelené hranici. Do akce je zapojeno 88 policistů, vojáci a celníci.

Od května letošního roku zaznamenali zlínští cizinečtí policisté enormní nárůst nelegálních migrantů převážně z Blízkého východu. Od 20. května 2022 do dnešního dne evidují již 1024 případů nelegálního překročení státní hranice se Slovenskou republikou, zatímco celý loňský rok až do května roku letošního byl záchyt migrantů téměř nulový.

Cizinci nyní využívají nové migrační trasy, a to převážně ze Srbska přes Maďarsko a Slovensko do České republiky a dál Německa. S nárůstem migrace neustále posilujeme výkon služby v příhraničí.