Nejnovější zprávy: Otrokovice plánují na čtvrtek další zásah proti komárům Starý dobrý western láká milovníky country hudby na Bystřičku

Společnost

​Kroměřížská radnice vyvěsila vlajku Tibetu. Ve Zlínském kraji jich dnes vlaje na 40

Kroměříž se tak společně s dalšími znovu připojila k akci Vlajka pro Tibet. Připomněli si tím povstání Tibeťanů proti čínské okupaci a uchování národní identity. Letos je to už 62. výročí. Kroměříž se k této kampani přihlásila poprvé v roce 2015.


Autor: Město Kroměříž

„Ochranu lidských práv považujeme za velmi důležitou, proto rada města připojení k akci schválila,“ řekl starosta města Jaroslav Němec.

Kroměříž není ve Zlínském kraji jediným místem, kde tibetská vlajka pravidelně visí. Po celé východní Moravě se ke kampani přidá 35 radnic a dvě školní zařízení. Jsou mezi nimi Zlín, Uherské Hradiště nebo Valašské Meziříčí. Seznam měst a obcí najdete ZDE.

Kampaň Vlajka pro Tibet odstartovali organizátoři v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů. V Česku se k ní připojila první čtyři města v roce 1996. Vloni už to bylo 844 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Vlajky vyvěšují i školy, různé organizace i jednotlivci po celé České republice.

Co kampaň Vlajka pro Tibet konkrétně připomíná? V roce 1959 čínská armáda násilně potlačila povstání Tibeťanů. Během toho zahynulo 80 000 obyvatel této himálajské země. Statisíce zotročených Tibeťanů pak v následujících letech zemřely ve věznicích, pracovních táborech či na hladomor. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 150 000. Téměř 160 Tibeťanů se v posledních třinácti letech na protest proti porušování lidských práv upálilo.