Nejnovější zprávy: ​Večerní lampionové prohlídky Zoo Zlín a zámku Lešná ​U Bzence byla zahájena stavba dalšího úseku D55, který přiblíží Zlínský kraj k Vídni

Kultura

​Kino Vatra promítne premiéry dokumentů o Josefu Sousedíkovi

V úterý 7. června od 18 hodin proběhne v kině Vatra slavnostní večer, který nabídne premiéru hned dvou dokudramat o významné vsetínské osobnosti, Josefu Sousedíkovi – Slovenská strela a Génius Valašska.


Autor: Město Vsetín

Oba filmy natočil režisér Martin Pátek. Snímek Génius Valašska vznikl za finanční podpory Zlínského kraje, město Vsetín se na něm podílelo zapůjčením prostor bývalého okresního úřadu, kde se natáčely autentické scény z výslechu Sousedíka na gestapu.

„Snímek Osudová strela se věnuje slavnému vlaku, jehož unikátní elektrický pohon vyvinul právě Josef Sousedík. Druhý dokument s názvem Génius Valašska akcentuje Sousedíkovy osobní i pracovní osudy, věnuje se jeho podpoře partyzánského hnutí na Valašsku, která se mu stala osudnou. Tento film se natáčel ve Vsetíně a jeho okolí. Zajímavostí je, že role Josefa Sousedíka se v hraných částech dokumentu chopil jeho vnuk Tomáš. Jejich podoba je neuvěřitelná, a dodává tak filmu další rozměr,“ uvedl producent filmů Aleš Hudský.

Po promítání filmů bude v kině Vatra následovat beseda s tvůrci – režisérem Martinem Pátkem, synem Josefa Sousedíka Tomášem, který se do natáčení zapojil jako odborný poradce, a také s producentem Alešem Hudským.

Fotogalerie