Nejnovější zprávy: Kroměříž vydala knižního průvodce – v češtině i v angličtině Zbytky z kaprů zaujaly vědce ze zlínské univerzity

Kultura

​Jarmekové přípravy v plném proudu, zelí na kyselici už kvasí

Do Valašského mikulášského jarmeku ve Valašských Kloboukách zbývá poslední měsíc. Na jeho další ročník se návštěvníci mohou těšit po dvouleté přestávce v sobotu 3. prosince. Přípravy vrchlolí mimo jiné také na jarmekovou kyselic. Členové Kosenky v minulých dnech naložili do beček nezbytní zelí.


Autor: Valašské Klobouky

„Když se řekne Valašský mikulášský jarmek, každému z nás se určitě vybaví nějaká charakteristická emoce nebo vzpomínka. Možná je to zvuk čertovského řinčení, možná písnička linoucí se z cimbálu, možná srdečné setkání s přáteli… A možná je to chuť pravé jarmekové kyselice. Všem jejím milovníkům náš vrchní kuchař vzkazuje, že jeho pomocníci s největší pečlivostí nakrouhali a naložili 420 kilogramů zelí, které už krásně kvasí. Určitě si letos zase pochutnáte,“ zve Pavlína Žídková, předsedkyně organizačního výboru Valašského mikulášského jarmeku.

Dalším podstatným úkolem probíhajících příprav je výběr řemeslníků, kteří se při Valašském mikulášském jarmeku zúčastní rukodělného a lidového trhu. „Dbáme na to, aby prodejci své zboží sami vyráběli nebo aby mělo regionální původ. Vítáme také ukázky výroby, a tak se můžete těšit, že se podíváte pod ruce šikovným hrnčířům, řezbářům, ševcům, perníkářům, kovářům a dalším řemeslníkům. Letos se na jarmek přihlásilo na tři sta prodejců,“ uvedla Radka Brtišová, která má na starosti řemeslnou část akce.

V současné době se ladí také poslední detaily kulturního programu Valašského mikulášského jarmeku, ve kterém pro návštěvníky vystoupí moravské i slovenské folklórní soubory, cimbálové muziky i dechové hudby. „Na jarmeku bývá vždycky veselo. Muzika se bude rozléhat nejen v samotném centru města na Masarykově náměstí, ale hrát a zpívat se bude také ve Staré radnici, ve valašských dřevěnicích, v kulturním domě, na gymnáziu a na mnoha dalších místech. Tak si za muzikanty přijďte pro dobrou náladu,“ pozvala Hana Tarabusová, která sestavuje hudební stránku jarmekového dění. Kompletní program vám už brzy představíme.