Nejnovější zprávy: ​Týden kultury přiveze do Velkých Karlovic známé herce, koncerty a Rodinný den Zlínem poběží na dva tisíce závodníků. Čekejte omezení dopravy

Společnost

IS Produkce letos podpořila osm studentských filmů

Ve Zlíně v posledních letech vznikla celá řada studentských filmů. Podporu těchto projektů si vzalo za své i produkční studio IS Produkce, které v letošním roce pomohlo tvůrcům hned osmi snímků mladých filmařů. Věnovalo jim finanční příspěvek i zápůjčku profesionální filmové techniky ve výši přesahující než 400 tisíc korun.


Autor: IS Produkce

Minulý týden padla poslední klapka filmu Noční procházka, jednoho ze snímků, který vznikl za přispění společnosti IS Produkce. „Při pitchinzích nás postupně oslovilo celkem osm snímků, na nichž jsme se letos podíleli. Nejvíc jsme podpořili tvůrce filmů Daleko od stromu, Úkryt, Zvlčení a Noční procházka,“ uvedl Martin Gazda, producent a majitel IS Produkce. Ta se v oblasti audiovizuální produkce pohybuje už patnáct let. „Naše pomoc studentům se skládá z finančního příspěvku a z nefinančního plnění v podobě zapůjčení profesionální filmové techniky půjčovnou Rentalia.“ Celkem letos přesáhla hodnotu 400 tisíc korun.

Pro mladé talentované filmaře to znamená znatelné zlepšení podmínek pro jejich tvorbu. „V dnešní době je pro nás jako studenty těžké dostat finanční prostředky na výrobu snímků, které nám mnohdy otevírají cestu k naší vysněné profesi,“ potvrdil Tomáš Mokroluský, producent absolventského filmu Úkryt režiséra a scenáristy Martina Bystrianského. „Díky nefinančnímu plnění mohli náš kameraman a zvukař využít filmovou techniku, kterou by bez IS Produkce nebylo za naše osobní finanční prostředky možno půjčit. Za podporu jsme určitě rádi.“

IS Produkce studentskou tvorbu podporuje pravidelně. Už v roce 2019 založila společnost IS Produkce soukromý grant, ze kterého rozděluje finanční i nefinanční plnění vybraným projektům. Ty jsou posuzovány podle kvality, celkového dojmu i podle úrovně prezentace.

Podílela se například také na vzniku snímku Ostrov Svobody scénáristy a režiséra Petra Januschky z ateliéru Audiovizuální tvorby při Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, který se představil na mezinárodních zahraničních festivalech a byl zařazen do prestižního OSCAR qualifying výběru, který projektu otevírá cestu k nejznámějšímu filmovému ocenění.

IS Produkce je největší filmové produkční studio na Moravě s patnáctiletými zkušenostmi. Natáčí prezentační filmy, televizní, online i rádiové spoty pro významné klienty. Patří mezi ně např. Notino, Česká národní Banka, Green-Swan Pharmaceuticals, Hornbach, Penny, Blue Style, Živý Zlín, statutární město Zlín, ZOO Zlín, Asko, Climax, Barum Continental. Aktuálně jako koproducent uvádí do kin pohádku Největší dar, která bude mít premiéru 1. prosince. Na začátku příštího roku představí potom film Dvě slova jako klíč, který opět vzniká ve spolupráci s režisérem Danem Svátkem a spisovatelem Josefem Formánkem. Podle Formánkova autobiografického románu už byl ve Svátkově režii natočený snímek Úsměvy smutných mužů. IS Produkce se také podílela na realizaci filmů Můj příběh a Smečka, které vznikaly mimo jiné i ve zlínských lokacích.

O PODPOŘENÝCH FILMECH

Daleko od stromu

Film paralelně sleduje dvě postavy, matku Zdenku a její dceru Lindu. Jsou to ženy na okraji společnosti. Zdenka je zoufale zadlužená a po večerech pracuje jako prostitutka. Linda je tvrdohlavý křikloun. Moc času ve škole netráví a jediný svůj smysl vidí v tanci. Tyto dvě linky jsou proloženy záběry z maloměsta, které je, stejně jako protagonistky, poznamenáno minulostí a neschopno jít kupředu.

Autory snímku jsou studenti UTB Emma Marková (scénář a režie), Markéta Plšková (produkce), Adam Faltus (kamera), Tomáš Kocourek (zvuk), Danuše Hladíková (střih), Eva Fuksová (scénografie)

Úkryt

Příběh je soustředěný do komorního prostoru úkrytu, ve kterém umělá inteligence vytváří spisovateli inspirativní virtuální simulace. V uměle vytvořeném světě spisovatel potkává svou múzu, která ale není dostatečně reálná. Rozhodne se proto za každou cenu opustit úkryt. Umělá inteligence má však povinnost udržovat spisovatele v bezpečí před realitou a především před ním samým.

Autory jsou Martin Bystriansky (režie, scénář a výprava), Radovan Majer (scénář), Tomáš Mokroluský (produkce), Jakub Gallo (kamera), Iveta Linhartová (kostýmy), Judita Šustrová (speciální rekvizity), Lukáš Klinec (zvuk a hudba), Lukáš Vích (střih), Vojtěch Kaleta (UPP, vizuální efekty), Martin Brodniansky (UPP, concept-artist)