Nejnovější zprávy: Otrokovice plánují na čtvrtek další zásah proti komárům Starý dobrý western láká milovníky country hudby na Bystřičku

Kultura

Infocentrum ve Slavičíně láká na retro Vánoce

Baňky, dobové oblečení, hračky a další zajímavosti z 50. až 80. let minulého století přibližují atmosféru zimy a Vánoc v druhé polovině 20. století.


Autor: Město Slavičín

Pracovnice infocentra ji připravily spolu s Andreou Miklasovou, majitelkou soukromého Muzea hraček z Hulína. K vidění jsou staré brusle, televizory z 80. let či panenky z let padesátých a mnoho dalšího.

„Překvapilo mě, kolik se do našeho malého infocentra vešlo předmětů. Jejich instalování trvalo celých 7 hodin a za úžasný výsledek vděčíme nejen majitelce soukromé sbírky, paní Miklasové, ale také našemu zkušenému aranžérovi, panu Šilhánkovi,“ uvedla k výstavě Marie Studeníková, vedoucí Městského infocentra Slavičín s tím, že výstava obsahuje velké množství artefaktů z minulosti sahající až k polovině 40. let minulého století.

Nejstarším exponátem je vzácná celuloidová panenka, již původní majitelka obdržela jako dárek v roce 1946. Dalšími cennými předměty jsou původní skleněné baňky, z nichž nejstarší pocházejí z 50. let 20. století. Důmyslně vytvořenou expozici dále tvoří dobové oblečení a boty, hračky převážně ze 70. let minulého století a také třeba vybavení na zimní sporty, jako jsou různé druhy bruslí a lyže, či předměty běžné spotřeby. K vidění jsou i stejné zimní botičky, jaké má na sobě Matýsek v komedii S tebou mě baví svět.

Vánoční atmosféru přinášejí do infocentra již zmíněné vánoční ozdoby a také různé betlémy. Celému prostoru vévodí dobově nazdobený umělý vánoční stromek. „Stromek je speciální, vlastnoručně ho totiž vyzdobil můj dědeček. Co ho k tomu vedlo a kde na něj vzal materiál vůbec netuším. Ozdoby zase pocházejí z celoživotní sbírky mojí babičky. Doplnila jsem na něj i pravé svíčky a prskavky, které na stromku svého času nemohly chybět,“ podotkla Andrea Miklasová.

Vrátit se do dětství a zažít ducha uplynulých desetiletí můžete každý všední den od 9 do 16 hodin v Městském infocentru Slavičín. Vstup na výstavu je volný, jste srdečně zváni. Výstava potrvá do února 2022.