Nejnovější zprávy: Rožnov pod Radhoštěm připravuje moravsko-slovenskou kuchařku receptů pro školy Tři desítky lidí ze Zlínského kraje bojují s kovidem. Hejtmanství nabádá k očkování

Společnost

Hejtmanství si připomnělo Památný den sokolstva. Vyvěsili vlajku

Od roku 2019 je do kalendáře významných dnů České republiky zařazen Památný den sokolstva. Vyvěšením sokolské vlajky před budovou svého sídla uctil památku členů Sokola, kteří během téměř 160 let existence spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost, také Zlínský kraj.


Autor: Zlínský kraj

„Letos je to osmdesát let od tragických událostí, které postihly sokoly napříč republikou. Sokolové byli vždy hrdí vlastenci a jejich hodnoty, mezi které patří i výchova ke sportu, bychom si měli připomínat,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

V noci ze 7. na 8. října 1941 vypukla tzv. Akce Sokol. Reinhard Heydrich přikázal zatknout asi 1500 významných sokolských činovníků a deportovat je do koncentračních táborů, kde byli vyslýcháni, mučeni a většina z nich přišla o život. Následně byl Sokol Němci definitivně zakázán, byl mu zabaven majetek a v činnosti pokračoval ilegálně.

Symbolem Památného dne sokolstva se stala červená kokarda s kovovým znakem Sokola, která je součástí sokolského kroje už od vzniku organizace v roce 1862.