Nejnovější zprávy: Karolinku letos čeká přístavba restaurace u vleku. Připravují se tím na novou éru lanovky ​Valašské Meziříčí chystá nový dům pro seniory

Společnost

Film Zlínský klenot přiblíží zrození moderního Zlína

V autentických prostorách 61. budovy v továrním areálu až do 16. října koná unikátní výstava fotografií Takoví jsme byli? 2. Její součástí bude také klubová projekce filmu Zlínský klenot režiséra Jakuba Motejzíka z roku 2019, která se uskuteční ve čtvrtek 29. září v 19 hodin.


Autor: repro

Snímek Zlínský klenot zachycuje zrození moderního Zlína, za kterým stálo osudové setkání továrníka Tomáše Bati a architekta Františka Lydie Gahury.

V červenci roku 1932 zemřel při letecké nehodě muž, který obul celý svět. Památník Tomáše Bati byl otevřený rok po továrníkově smrti. Budova byla navržena architektem Františkem Lydie Gahurou tak, aby vyjadřovala velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus a prostotu. To byly podle Gahury hlavní charakterové rysy Tomáše Bati. Dokument se zaměřuje na osud a proměny památníku od násilné ideové přestavby na Dům umění až po současnou rekonstrukci, která budově navrátila její původní vzhled a účel. Významnou část tvoří také hrané scény mapující spolupráci, mezi továrníkem Baťou a architektem Gahurou, která měla za následek vybudování Zlína takového, jak ho známe dnes. Výpovědí ke Gahurově práci přispěli např. významná česká architektka Eva Jiřičná, historik David Valůšek, historička architektury Ladislava Horňáková, architekt Petr Všetečka, který se na rekonstrukci památníku podílel, a potomci Tomáše Bati a Jana Antonína Bati.

Délka projekce je 52 minut a po jejím skončení následuje beseda s historikem Davidem Valůškem a architektem Petrem Všetečkou. Besedou provede historička architektury Ladislava Horňáková

Výstava Takoví jsme byli? II je umístěna v novém prostoru Galerie 61 – Kulturní zóna Zlín v 61. budově baťovského areálu. Je věnovaná připomínce 700 let od první písemné zmínky o městě Zlíně. Prostřednictvím černobílých fotografií od zlínských fotografů ukáže život ve městě a zachycuje atmosféru Zlína rozrůstajícího se v průběhu času do prosperujícího města.

Termíny dalších filmových projekcí:

6. 10. v 19:00 hodin

Zlín kouří Marlbora, Československo, 1992, 60 min, Režie: Eva Holubová

Portrét několika zlínských podnikatelů přináší odpověď na otázku, jak to vypadalo ve Zlíně v roce 1992.

13.10. v 19:00 hodin

Sametový Zlín, Česko, 2022, 54 min, Režie: Petr Babinec

Dokument o sametové revoluci ve Zlíně vyprávěný skrze její účastníky a prokládaný unikátními historickými záběry, které se podařilo dohledat.

Základní vstupné je ve výši 150 Kč, exkluzivní vstupné „Zlínský patriot“, které zahrnuje také publikaci Josef Sudek – Zlín, činí 1000 Kč. Pro občany Zlína, žáky, studenty, seniory do 69 let a držitele průkazů ZTP platí snížené vstupné ve výši 99 Kč, senioři od 70 let a děti do 6 let zaplatí vstupné pouhých 9 Kč. Pro školní skupiny činí vstupné 39 Kč.

Výstava Takoví jsme byli? 2 bude přístupná veřejnosti v termínu od 16. září do 16. října 2022 od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.