Nejnovější zprávy: ​Večerní lampionové prohlídky Zoo Zlín a zámku Lešná ​U Bzence byla zahájena stavba dalšího úseku D55, který přiblíží Zlínský kraj k Vídni

Společnost

Do Blatnice pod Svatým Antonínkem míří mistrovsví republiky v řezu révy vinné

Polovina února již tradičně patří odborné soutěži v řezu révy vinné. Letos se v termínu 11. února 2022 uskuteční už 17. ročník. Vinařské klání pořádané Svazem vinařů ČR letos míří do Blatnice pod Svatým Antonínkem.


Autor: Kateřina Martykánová

Soutěžící poprvé zamíří na Slovácko, kde ale stejně jako v přechozích ročnících představí svoji zručnost a um při řezání révy vinné. „Loni to bylo poprvé v historii soutěže, kdy se nemohla uskutečnit. Jsme proto rádi, že se po loňské vynucené pauze opět můžeme vrátit k jejímu formátu a těšit se na mistrovské výkony řezačů,“ uvedl jednatel společnosti BS vinařské potřeby, Miloš Balga a doplnil, že stejně jako soutěžící napjatě očekává, jaké jej tentokrát bude provázet počasí.

Nejvýznamnější vinohradnická událost roku přinese vinařům opět možnost dokázat odborné porotě svoji šikovnost a praktické zkušenosti. Porota následně posoudí kvalitu a čistotu řezu. Rychlost v tomto případě není rozhodující, ale je pouze doplňkovým kritériem.

Soutěžit se bude opět konat ve dvou kategoriích JUNIOR (žáci a studenti odborných škol a mládež do 21 let včetně) a ELITE (soutěžící starší 21 let). Ve speciální soutěžní kategorii potom budou zvlášť oceněny soutěžící ženy. V areálu vinařství bude v průběhu celého dne připravený pro vinaře i diváky doprovodný program, jehož součástí bude i prezentace techniky a produktů pro vinaře. „Veškeré aktivity se budou konat ve venkovních prostorách za dodržení platných kovidových opatření. Od tradiční odborné přednášky jsme se s ohledem na situaci rozhodli letos upustit,“ dodal Martin Chlad, prezident Svazu vinařů ČR.

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Za 16. ročníku si akce získala velkou oblibu a v posledních letech se jí účastnilo pravidelně kolem osmdesáti soutěžících.