Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Policie & Hasiči

Začaly platit omezení pohybu mezi okresy. Policisté posilují hlídky

​Také ve Zlínském kraji od dnešní půlnoci platí omezení pohybu obyvatelstva kvůli pandemii koronaviru. Na tři týdny, tedy do 21. března, se mimo jiné zavřou školy a školky, policisté a vojáci budou hlídat pohyb lidí mezi okresy. Kontrolovat mají také dodržování nošení chirurgických roušek nebo respirátorů.


Autor: Policie ČR

Nošení chirurgických roušek je povinné všude v zastavěných prostorách obcí. Respirátory je nutné použít na místech, kde je větší koncentrace lidí jako například v obchodech nebo dopravních prostředcích.

Lidé mohou jezdit bez dokladu do zaměstnání, na nákup nebo k lékaři či na úřady pouze v hranicích svého okresu. Pokud vycestují do práce mimo okres svého bydliště, musí se prokázat potvrzením zaměstnavatele. Policejním hlídkám postačí jako alternativa například pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz. Pacienti cestující mimo okres za svým lékařem nebo lidé mířící na úřad v jiném okrese potřebují formulář nebo čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty. Vhodné je mít v těchto případech také například žádanku od lékaře nebo pozvánku na úřad.

Dalším omezením, které po tři týdny musí dodržovat také obyvatelé východní Moravy, je časové omezení pohybu v katastru své obce. Na procházku nebo zaběhat si mohou lidé pouze od 05.00 do 21.00 hodin. Venčení psa v nočních hodinách je povoleno maximálně do 500 metrů od bydliště. Nově je navíc zakázán výlet do přírody mimo obec v rámci okresu. Povoleny nejsou až do 21. března návštěvy příbuzných, ani v rámci jednoho okresu, pokud nejde o zajištění jejich nezbytných potřeb nebo nutné péče či doprovod třeba k lékaři. Nejnutnější nákupy pak mohou lidé provádět pouze ve svém okrese. Cestovat do obchodu mohou pouze v nezbytně nutném počtu.

Pokuta za porušení opatření může být na místě 10 tisíc korun, ve správním řízení se může vyšplhat až na 20 tisíc korun.