Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Kultura

Divadlo v Lidovém domě ve Vsetíně představí souborné dílo Williama Shakespeara

Komediální revue diváci uvidí pod širým nebem. Během dvou hodin zažijí všech 34 her a 154 sonetů Williama Shakespeare v podání tří herců.


Autor: Divadlo v Lidovém domě ve Vsetíně

Divadlo v Lidovém domě (DvLd) ve Vsetíně se připravuje na premiéru, jakou ještě toto město nezažilo. V sobotu 7. srpna ve 20.30 hodin začne trojice vsetínských herců s nejkomplexnějším představením všech téměř čtyřiceti her Williama Shakespeare. Inscenace, při které si diváci doplní své vzdělání a přitom budou plakat smíchy, nese název Souborné dílo Williama Shakespeara ve zkrácené verzi. Přestavení se za příznivého počasí uskuteční na venkovní scéně za divadlem.

Podle ředitele a jednoho z protagonistů této shakespearovské férie Pavla Rejmana se mohou diváci těšit na parodii hraničící se stand up comedy. „V historii vsetínského divadla se nic podobného neuskutečnilo,“ předesílá ředitel divadla a s úsměvem dodává: „Pro diváky to znamená, že jejich intelektuální spása je na dosah.“

Podobně připravované představení vidí další z jeho souputníků, herec Jakub Hekl. „Je to inscenace, která je jakousi improvizací a parodií díla a her Williama Shakespeara. Vychází z textu, který vznikl tak, že tři angličtí herci improvizovali na základě jeho her a svých znalostí těchto her,“ vysvětluje Jakub Hekl. S tím, že tuto shakespearovskou nekorektní meditaci přivedli na svět Adam Long, Daniel Singer a Jess Winfield.

Naše uchopení je velice pestré. Máme tam repující část, je tam něco jako fraška, scénické čtení a další. V podstatě se jedná o revue seskládanou z jednotlivých vstupů na téma shakespearovských her,“ doplnil Jakub Hekl.

Dílo anglických autorů, které vsetínští diváci uvidí, si klade za cíl hravou formou a s velkým nadhledem během dvou hodin sehrát všech 36 shakespearových her a 154 jeho sonetů.

Vsetínští divadelníci se tak touto inscenací snaží přinést do svého města ducha alžbětinského divadla. Herci se představí v renesančních kostýmech. Diváci se mohou těšit na skvostnou scénu Mirky Němcové a překvapivé ztvárnění ženských rolí jedním z protagonistů. „Na alžbětínském divadle nemohly hrát ženy, my to dodržíme. Jeden z nás, nebudu prozrazovat kdo, hraje všechny ženské postavy,“ říká Jakub Hekl.

Premiéru komediálního představení Souborné dílo Williama Shakespeara ve zkrácené verzi odehrají vsetínští herciv sobotu 7. srpna na letní scéně za Divadlem v Lidovém domě. Začátek je naplánován na 20.30 hodin. V hlavních rolích se představí Pavel Rejman, Jakub Hekl a Pavel Čevela. Repríza je předběžně naplánována na čtvrtek 2. září.

Divadelní léto ve Vsetíně 2021

Vsetínští divadelníci v letošním roce škrtli prázdniny a přináší svému publiku po celé léto divadelní představení a koncerty. „Letní cyklus jsme zahájili úspěšnou inscenací Frau Dietrich & Madame Piaf. Podařilo se nám zrealizovat premiéru a jednu reprízu komedie Mužkaření. Všechna tři představení se ale kvůli počasí a technickým možnostem uskutečnila v sále Divadla v Lidovém domě,“ vysvětlila tajemnice DvLd Renata Trličíková.

Na venkovní letní divadelní scéně se pak uskutečnilo představení pro děti Šašek Franta a klaun Pepe a koncert vsetínského držitele hudebních andělů Jana Žambocha a jeho projektu Wolf Lost In The Poem. Připomněla také, že divadelníci šli s venkovní scénou prakticky s kůží na trh. Prostor za divadlem se nakonec osvědčil. Zjistili jsme, že je to velmi poetický až magický prostor,“ říká Renata Trličíková.

Do konce léta se kromě shakespearovské inscenace mohou Vsetíňané ještě těšit na koncert kapely Bulletproof Puppets.

Předprodej vstupenek

Vstupenky je možné zakoupit před začátkem představení nebo od 14.00 do 17.00 přímo u letní scény nebo ve foyeru divadla. Vstupenky je také možné rezervovat na divadelnivsetin@seznam.cz.

Občerstvení během večera zajišťuje venkovní Divadelní kavárna.

Podzimní sezóna

Hned v září se představení opět přemístí do sálu DvLd. Téměř po roce se představí už několikrát odložená inscenace Moje hra s Jiřím Bartoškou (18. září). V plánu je také uvedení inscenace Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská, ve které se Vsetíňanům představí Vladimír Polívka a Tomáš Matonoha.

Na podzim chtějí vsetínští ochotníci svému publiku představit už rok odkládanou premiéru černé komedie Vraždu neutajíš. „Na repertoár by měly přejít i hry z léta. Uvidíme, jak moc budou vhodné pro inscenování na scéně uvnitř divadla,“ doplnila tajemnice divadla Renata Trličíková.

Další část sezóny by pak měla patřit mimo jiné také další z odkládaných premiér Dobrodružství kocoura Modroočka.