Nejnovější zprávy: ​Nový most do Průmyslové zóny Příluky se otevře a změní dopravní režim v lokalitě a okolí ​Benefiční baňka pro porodnici: tisícovka modrých a růžových kočárků našla majitele

Společnost

Český rekordman ve skládání rubikovy kostky z Lužné

Speedcuber. Jednou rukou dokáže složit rubikovu kostku za deset sekund. S časem 3,15 překonal dokonce držitele světového rekordu ve skewbu. V Lužné se šesti sty obyvateli byste českého rekordmana hledali jen stěží.


Autor: Michal Burda, archiv Vojtěcha Kundery

Neuplyne den, kdy by Vojtěch Kundera nesáhl po kostce. Nemusí trénovat. Stačí, aby ji držel v ruce a jen tak s ní otáčel. Zaměstnal prsty. Hmatová paměť totiž funguje v tomto případě stejně jako u hudebníků.

Abyste dokázali zahrát čardášovou frišku, musíte nejdřív melodii precizně zvládnout v pomalém tempu. „Moje ruce umí točit mnohem rychleji, než si dokážu všímat. Nejdůležitější je, aby solve byl plynulý, bez pauz,“ vysvětluje dvacetiletý student chemie.

Proniknout do světa speedcuberů, tedy soutěžících ve skládání Rubikovy kostky, znamená seznámit se se základní terminologií. Vychází z angličtiny a není nijak složitá. Zatímco solve lze doslovně přeložit jako rozřeš(ení), skewb je pouze jeden z celé řady hlavolamů, jimž řešitelé propadli. Vojtěch jako třináctiletý . „Ve světě těch, kteří skládají, je to docela pozdě. Ve třinácti už mají někteří světové rekordy,“ upozorňuje mladík.

Hlavolam vzal poprvé do ruky při návštěvě u svého bratrance. Ten složit Rubikovu kostku nedokázal. Vojtěch si říkal, že to alespoň zkusí.

Internetová platforma YouTube nabízí desítky různých postupů, včetně nejrůznějších metod i přesných algoritmů. Brzy zjistil, že složit barevnou krychli není nijak složité. Zpočátku skládal kostku šest minut. Během roku se však vypracoval na patnáct sekund, což není na české poměry vůbec špatné.

„Vždycky začínám tím, že složím kříž. Na to nejsou žádné postupy, na to člověk musí přijít sám. Pak dám dohromady první dvě vrstvy. Na to také nejsou žádné algoritmy. Intuitivně musím vědět, co dělám. Až se dostanu k vrchní vrstvě, která je rozdělená na dva kroky. Nahoře může být sedmdesát osm různých možností. Ti, co chtějí skládat rychle, se musí naučit všechny,“ vysvětluje Vojtěch a názorně předvádí ukázku na jednom z hlavolamů, který vytahuje z příruční brašny.

Při pohledu na horní vyobrazení musí zareagovat co nejrychleji. Zvolí ten správný algoritmus a má hotovo. „Plno lidí si myslí, že dostanu zamíchanou kostku a hned vím, jak ji složit celou. Ale tak to není. Dobrá paměť jsou poslední dvě sekundy z mých deseti,“ připomíná rekordman.

První soutěž si vyzkoušel v roce 2015. Pracovaly nervy. Stovky hráčů v hale. Patnáct sekund na přípravu. U každého sudí. Stačí jediné zaváhání a několikaměsíční trénink je tentam.

Dařit se mu začalo až o něco později. A kromě klasické 3x3 přikupoval kostky další. Nejdřív takzvanou dvojku, čtverku, pětku nebo zajímavější tvary jako pyraminx, megaminx, square-1 a skewb (další varianty hlavolamu, pozn. red.).

V klasické 3x3 je aktuálně druhý nejlepší v Česku. Nejvíc si však zamiloval skewb. Na rozdíl od Rubikovy kostky, jak ji známe, neobsahuje hrany, ale jednobarevné středy a trojbarevné rohy.

Vojtěch drží tři české rekordy, z toho dva právě ve skewbu. Na ty je právem hrdý. Hlavolam pro zkušené speedcubery dal dohromady za 1,69 sekund. S průměrem 2,94 sekund byl svého času dvacátý nejlepší na světě. „Ale to bylo v roce 2018, což je strašně dávno. Od té doby nemůžu rekordy překonat,“ přiznává vysokoškolák. Času je málo a soutěží poskrovnu. Těch, které se uskutečnily za poslední dva roky, by napočítal na prstech jedné ruky. Pandemie koronaviru pořádání akcí výrazně omezila.

Právě průměr složení vypovídá o tom, jak je daný speedcuber skutečně dobrý. V reálu to znamená, že skládá hlavolam pětkrát za sebou. Nejhorší a nejlepší složení se přitom do celkového výsledku nezapočítá. Navzdory tomu, že kostky míchá počítač, může mít totiž soutěžící štěstí na to, v jaké podobě mu kostka přistane na stole.

„S tím souvisí i můj třetí rekord ve skládání kostky 3x3 jednou rukou. Na soutěži v Maďarsku se mi přeskočila polovina složení. Normálně bych měl čas kolem dvaceti sekund, ale měl jsem moře štěstí a poskládal kostku za poloviční čas. Díky tomu mám český rekord,“ zmiňuje Vojtěch.

Obrovským zážitkem pro něj byl světový šampionát v Paříži. Tisíc soutěžících a stovky diváků však znovu udělaly své. Do druhého kola sice český rekordman postoupil, ale do finále už se nedostal. „I ti nejlepší tam byli nervózní,“ říká rodák z valašské Lužné.

Excelentní časy světových speedcuberů už zřejmě nepřekoná. Trénovat osm hodin denně nemůže, ani nechce. Přesto má v záloze jeden majstrštyk, který už mu nikdo nevezme. Porazit dva držitele světového rekordu ve skewbu se totiž podaří skutečně jen málokomu. Na mezinárodní soutěž poblíž polských Katowic prý jen tak nezapomene.

„Nevím, jak moc v té době trénovali. Mně se ve finále podařilo dát průměr 3,15, což dosáhlo na první místo. Druhý byl Polák s časem 3,17. Ale pro mě to byl mega úspěch,“ dodává jeden z nejlepších českých speedcuberů.

Fenomén zvaný Rubikova kostka krátí Vojtěchu Kunderovi čas už osm let. Hlavolam si dnes vezme do ruky podle nálady. Přesto by rád překonal svůj rekord ve skewbu. Až přijde čas. Momentálně drží palce svému taťkovi Petrovi, který propadl hlavolamům stejně jako on.

A věnuje se studiu. Kromě chemie na Masarykově univerzitě v Brně před ním stojí další výzva. Vedle angličtiny si totiž zvolil jako druhý volitelný jazyk maďarštinu. „Babička je Maďarka. Mluví sice výborně česky, ale myslím, že jí to udělalo radost,“ dodává s úsměvem valašský rekordman.

8 zajímavostí o Rubikově kostce

  • Rubikova kostka brzy oslaví 50 let. Jejím autorem je maďarský sochař a architekt Ernő Rubik. Odborníci tvrdí, že lepší hlavolam dalších 50 let zřejmě nikdo nevymyslí.
  • Moderní hlavolamy už mají s pomalými kostkami po dědečkovi společné jen velmi málo. Jsou lehké, rychlé a disponují nejrůznějšími barevnými odstíny.
  • Nejde v zásadě o nijak drahý koníček. Kostky vydrží řadu let, pokud je hráč pravidelně udržuje. Existují speciální mazadla, k běžnému použití však postačí i silikonový olej. Koupě samotného hlavolamu vyjde na pár stovek, rozhodně do tisícovky.
  • V Česku skládají Rubikovu kostku odhadem tři stovky lidí, z toho možná stovka jezdí pravidelně po soutěžích. Komunita o sobě dává vědět na sociálních sítích, schází se každý týden v Praze ve specializovaném obchodě s hlavolamy.
  • Většina začátečníků se snaží otáčet co nejrychleji a mít co nejlepší časy. Jenže důležité je umět skládat pomalu a vypracovat se postupně, což jde jenom tréninkem, radí zkušení.
  • Soutěže speedcuberů nejsou rozdělené do věkových kategorií. Nejlepší časy mívají obvykle školáci, kteří mají na trénink nejvíce času. Na každou soutěž musí dohlížet delegát.
  • Hlavolamy typu Rubikova kostka se skládají na čas i poslepu. Pro zapamatování si hráči přiřazují k jednotlivým schématům písmenka, někdo dokonce celé věty, nebo obrázky.
  • Světovým rekordmanem v průměru klasické Rubikovy kostky 3x3 je Tymon Kolasiński z Polska. Na předních příčkách v ostatních kategoriích figurují Američani Zayn Khanani, Max Park, Tommy Cherry a Stanley Chapel.