Nejnovější zprávy: ​Týden kultury přiveze do Velkých Karlovic známé herce, koncerty a Rodinný den Zlínem poběží na dva tisíce závodníků. Čekejte omezení dopravy

Kultura

Česko/slovenské okamžiky připomene výstava fotografií

Uherské Hradiště bude letos opět hostit venkovní fotografickou výstavu, kterou ve spolupráci s městem připravuje Česká tisková kancelář (ČTK).


Autor: repro ČTK město Uherské Hradiště

Po předchozích úspěšných výstavách mapujících například vznik a důležité události naší republiky, Sametovou revoluci, významné olympijské úspěchy československých sportovců či cenzuru ve fotožurnalistice, přichází na řadu expozice s názvem Česko/slovenské okamžiky.

Tu připravuje ČTK u příležitosti 30. výročí rozpadu Československa. Autoři výstavy Česko/slovenské okamžiky vybrali bezmála 130 snímků, které zachycují důležité i méně známé momenty ze společné historie, dvojího rozpadu československého státu, stejně jako vzájemné vztahy Čechů a Slováků v posledních 30 letech. „Naší ambicí není odvyprávět do detailu dějiny Československa a jeho rozdělení. Chceme prostřednictvím zpravodajských fotografií ukázat, co nás spojovalo, ale také rozdělovalo. A to nejen na úrovni politické, ale i snímky z běžného života, kultury či sportu,“ uvedla za autorský tým šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Na výstavě budou k vidění i snímky z produkce ČTK, které před 30 lety při dělení Československa připadly nově vzniklé slovenské agentuře TASR. Díky nim bude možno si připomenout například výrobky Made in Czechoslovakia z podniků na slovenském území či slavný snímek Alexandera Dubčeka na koupališti.

“Fotoarchiv ČTK schraňuje několik miliónů snímků od roku 1918 - a výjimečně i starších. Výstavy, které každoročně pořádáme, nám umožňují ukázat veřejnosti tematicky zajímavé výseky z tohoto bohatého fondu na mnoha místech republiky. Jsem velmi rád, že naše výstavy velice pozitivní ohlas veřejnosti,” řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

"Velký zájem veřejnosti, stejně jako škol, každoročně budí výstava právě v Uherském Hradišti, kde bývá premiérově představeno a odkud pak postupně putuje také do dalších měst po celé republice. Je nám ctí, že Uherské Hradiště může být již po páté partnerem ČTK při této exteriérové výstavě, která prostřednictvím fotografií unikátně vykresluje různá období z dějin naší republiky. Letošní téma je nám obzvlášť blízké díky tomu, že Uherské Hradiště se nachází nedaleko hranic se Slovenskem. Domnívám se, že samotné Slováky většina lidí u nás nikdy nepřestala vnímat jako své bratry,“ komentoval výstavu Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

Výstava bude podobně jako v minulých letech k vidění na Palackého náměstí od konce července do konce září 2022, aby si ji mohly na začátku školního roku prohlédnout také školy. Pro ně budou již tradičně na webové stránce výstavy k dispozici pracovních listy. Vernisáž výstavy proběhne v rámci 48. ročníku Letní filmové školy v úterý 2. srpna 2022 od 17 hodin.