Nejnovější zprávy: ​Tři mušketýři ve Zlíně: klasika v komediálním hávu Vsetínské nádraží ozdobí umělecká připomínka Josefa Sousedíka

Společnost

​Cena města Vsetína pro sochaře Miroslava Machalu

Vsetínští zastupitelé na únorovém zasedání rozhodli o udělení Ceny města Vsetína za rok 2021 akademickému sochaři Miroslavu Machalovi. Jeho jméno bylo vybráno z celkem sedmi občany nominovaných osobností z nejrůznějších sfér života.


Autor: Město Vsetín

Cena města je udělována jednou ročně vsetínské osobnosti za významný přínos k rozvoji Vsetína v nejrůznějších oblastech lidské činnosti a za činy hodné občanské pozornosti. Návrhy na ocenění mohli podávat občané, ale i spolky či instituce do konce loňského roku. Na cenu města za rok 2021 obdržela radnice celkem sedm nominací. V abecedním pořadí to byli hudebník Mojmír Bártek, lékařka Helena Fukalová, dlouholetá členka Českého červeného kříže Irena Gebauerová, akademický sochař Miroslav Machala, folkloristka a spisovatelka Jiřina Sousedíková, aranžérka a grafička Božena Spáčilová a folkloristka a držitelka Čestného občanství města Vsetína Zdeňka Straškrabová.

Nominacemi se následně zabývala Kulturní komise rady města a samotní radní, kteří nakonec doporučili zastupitelstvu udělit cenu akademickému sochaři Miroslavu Machalovi. Jejich návrh zastupitelé jednohlasně schválili. „Pana Machaly si velmi vážím, je to vynikající umělec i člověk. Svým dílem se prostřednictvím sochařských objektů i restaurátorské činnosti zasloužil o propagaci a povznesení Vsetína, a to nejen přímo v našem městě, ale i v dalších lokalitách celé republiky. Proto mě těší, že ocenění poputuje právě do jeho rukou,“ uvedl k osobě oceněného starosta Jiří Růžička.

Miroslav Machala se narodil v roce 1950 na Vsetíně, kde také prožil dětství a vystudoval zdejší gymnázium. Studia jej pak odvedla do Prahy, kde absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Poté začal pracovat jako restaurátor historických kamenných soch. Pracoval například i na sousoší svatého Bernarda na Karlově mostě a vytvořil řadu kopií barokních soch, například sv. Jana Nepomuckého, Panny Marie Immaculaty či sv. Floriána, podílel na vzniku repliky sochy Radegasta v dílně Jana Sobka v Leskovci.

Vedle restaurátorských prací se Miroslav Machala věnuje i vlastní umělecké tvorbě. Je autorem pískovcové plastiky Hudba umístěné na nádvoří obchodního komplexu „Kotovo“, na vsetínském náměstí je instalováno jeho dílo nazvané „Planetka Vsetín“, a z jeho dílny pocházejí i pítka na tomtéž náměstí a v Panské zahradě, před ZŠ Rokytnice stojí jeho sousoší Sluneční hodiny, které je kombinací kamene, kovu a dřeva. Je také autorem náhrobků význačných umělců na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm, naposledy valašské královny, zpěvačky Jarmily Šulákové.

Oceněný se zajímá i o geologii a archeologii. Za sebou také literární počin z roku 1999, navazující na jeho expedice do severozápadní Afriky v letech 1983 a 1995, nazvaný Atlantida na dosah. V něm přináší svůj pohled na možnou existenci a zánik tohoto bájného kontinentu.