Nejnovější zprávy: Luhovaný Vincent bude letos „přes čáru“ Koupaliště ve Valašském Meziříčí letos otevře nový bazén

Byznys

Kraulem k firemní agilitě. Bývalý rekordman v plavání dnes stojí v čele Greineru

Jako první v historii Česka uplaval sto metrů volným způsobem pod čtyřicet devět vteřin. Vybojoval dvacet domácích titulů a patnáctkrát překonal český rekord. Manažer Ivo Benda je velmi úspěšný také v byznysu.


Autor: Dalibor Glück

Vleklý úraz ramene přiměl nejrychlejšího českého plavce ukončit kariéru a vyjet na dva roky do ciziny. Zpětně vůbec nelituje. Sport i pobyt v zahraničí jsou podle manažera Iva Bendy skvělým předpokladem k tomu, být v byznyse úspěšný. Pozici generálního manažera Greiner Packaging si doslova užívá.

„Rodinná kultura není o jednom silném lídrovi, ale o důvěře a dobrém týmu. A to mě hrozně baví. Baví mě dávat lidem příležitosti a dívat se, jak rostou. Mám radost, když rosteme jako firma.“ Pro světového výrobce plastových obalů pracuje Benda posledních devět let.

Více než dvoumiliardový roční obrat svědčí o tom, že si slušovický závod pod jeho vedením vede ukázkově. Existuje recept na to, jak být ve svém oboru top? „Naše firma by nebyla úspěšná, pokud bychom nebrali v potaz chování zákazníka a nepočítali při svých plánech se svými lidmi. Důvěra je dnes velmi frekventované slovo. V praxi to znamená, že se nesnažíme budovat vztahy na rok či na dva, ale dáváme přednost dlouhodobému partnerství. Ať už se to týká zákazníků, zaměstnanců nebo dodavatelů,“ tvrdí jednatel.

Vysoká míra flexibility, která se dnes často vyžaduje po lidech i po firmách, je podle Bendy další podmínkou k tomu, jak v nejisté době na trhu přežít. Často se hovoří také o agilitě. Schopnosti, která umožňuje firmě přizpůsobovat se prostředí a držet krok se změnami a trendy tak, aby zůstala moderní.

„Agilita byla u nás nejprve vnímána velmi rozporuplně,“ přiznává Benda. „Na začátku měl totiž každý jinou představu o tom, co tento termín vůbec znamená. Když přišlo první uvědomění si, že jde o jistou formu vědomé flexibility, zjistili jsme, že jsme agilní už dávno. Jen bylo potřeba postupy a procesy správně pojmenovat,“ konstatuje manažer.

Jeden z největších zaměstnavatelů v regionu se zaměřil na leadership a podporu sebeorganizace na všech úrovních. V reálu to znamená, že si jednotky na pracovišti stanovují své výkony i priority sami. Od nejvyšších manažerů až po stovky dělníků ve výrobě. Všichni mají dílčí cíle, které jsou součástí firemních strategických cílů. Každý zaměstnanec má povědomí o tom, jak přispět k realizaci celkové strategie a firma je díky tomu schopna reagovat pružněji.

Jenže čím jsme v hierarchii níž, tím je ochota lidí menší. „Technicky orientovaným lidem jsme museli vysvětlit, že agilita neznamená chaos. Lze mít postupy, standardy, ale když přijde změna, není to pro nás pohroma,“ vysvětluje generální manažer Ivo Benda.

Když hovoříme o bariérách, snaží se apelovat na zdravý selský rozum. „Chceme být flexibilní, ale současně stát na pevných základech. Naši lidé musí i v krizi vědět, že se o ně postaráme,“ dodává šéf firmy.

Greiner Packaging Slušovice se často dostává do spojení s termínem Učící se organizace.Podle vedení firmy je vzdělávání nekonečný proces. „Raději si do týmu vezmu člověka po škole, který se chce učit, než manažera, který si myslí, že sežral všechnu moudrost světa, a není ochoten se dál učit,“ nebere si servítky jednatel.

Je toho názoru, že úspěšné týmy jsou často heterogenní. Různé názory a životní zkušenosti posouvají jednotlivce, tým a celou organizaci kupředu. Důležité však podle Bendy je, aby všichni šli stejným směrem. Sdíleli podobné hodnoty a táhli za jeden provaz.

„Můj táta říkával: Není umění najmout ty nejlepší lidi na trhu. To ještě neznamená, že budete mít ten nejlepší tým. Schopný manažer umí vzbudit potenciál u lidí, které má k dispozici. Z nich následně vytvoří ten nejlepší tým. A tohle je pro mě životní pravda,“ svěřuje se lídr.

Koncern, který má ve svém logu kornout, zná Ivo prakticky od dětství. Ivo Benda starší byl top manažerem v Greineru již od počátku 90. let, kdy rodina Greinerů do slušovického závodu majetkově vstoupila. Plastikářskou výrobu ve firmě rozjížděl. Současný závod má ale své kořeny ještě v dobách JZD Slušovice, kdy zpracování plastů bylo jednou z přidružených výrob tehdejšího agrokombinátu.

„Viděl jsem, jak táta řeší nejrůznější problémy ve firmě a pak to porovnával s tím, co nám říkali ve škole nebo jak to řešili jinde. Je skvělé znát všechny poučky světa, ale stejně vždycky vítězí selský rozum. Bez něj se jednoduše žádný lídr neobejde,“ myslí si syn.

Co bylo před devíti lety zásadní pro něj, když se rozhodoval, zda nabídku majitelů koncernu na vysoký post přijmout? „Firemní kultura. Každá společnost je jedinečná a firemní kultura je její duše. Je to zásadní konkureční výhoda nebo nevýhoda. Je to její DNA,“ je přesvědčený Benda.

Sportovec, který před dvaceti lety pomohl Zlínu k historickému triumfu v plavecké lize družstev, se už dnes dostane do bazénu zřídka. Coby předseda Plaveckého klubu ve Zlíně však neztrácí kontakt s tím, co bylo kdysi jeho životní vášní.

Ivo Benda

● Narodil se v roce 1975 ve Zlíně.

● Vystudoval gymnázium se zaměřením na přírodní vědy.

● Absolvoval Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, obor Marketing a management.

● Bývalý profesionální plavec, stávající předseda Plaveckého klubu ve Zlíně.

● Absolvoval dvouletou pracovní stáž v australském Sydney.

● V minulosti působil ve společnostech Aukro či Fatra Napajedla.

● Generálním manažerem společnosti Greiner Packaging Slušovice od roku 2012.

Greiner Packaging Slušovice bude jednou z mála firem v regionu, která se o konkrétní zkušenosti s flexibilitou podělí s účastníky konference FENOMÉN. Akci, jenž třetím rokem hostí největší manažerské špičky z celé ČR, pořádá 24. března 2022 zlínská vzdělávací agentura CE-PA. Agilní HR (Lidské zdroje). Téma, s nímž vystoupí personalistka podniku Zuzana Julinová, napoví, jak společnost k této výzvě přistupuje a s jakými překážkami se setkává nejčastěji.