Nejnovější zprávy: Zlín dětem nabídne trochu jiný cirkus V Uherskohradišťské nemocnici se letos narodilo už 560 dětí

Aktuálně

Archeologové odkryli na náměstí ve Valašském Meziříčí základy domu z období založení města

Zřejmě až do počátků zakládání města, tedy zhruba 700 let zpět v čase, datují archeologové aktuální objev suterénu domu ve Valašském Meziříčí.


Autor: Město Valašské Meziříčí

Od července probíhá kompletní revitalizace náměstí s náklady bezmála 52 milionů Kč, jejíž součástí je také záchranný archeologický výzkum. Ten platí město a provádí jej archeologové Muzea regionu Valašsko v čele se Samuelem Španihelem a jejich kolega z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Pod odborným dohledem se tak již podařilo odkrýt například barokní kašnu z první poloviny 17. století či velké zásobní jámy z první poloviny 15. století ve středu náměstí.

O to cennější je poslední nález v bezprostřední blízkosti valašskomeziříčské radnice. „Jedná se o suterén jednoho velkého domu s přístavkem, který zde stál pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století a zanikl vlivem požáru. Nalezli jsme zde totiž množství ohořelého dřeva včetně podlah a poklopů ze sudů či jiných druhů zásobníků,“ přiblížil nález Samuel Španihel, archeolog Muzea regionu Valašsko s tím, že zde nechybí ani dobové keramické střepy. „Dům navazuje na požárové vrstvy v okolí dříve odkryté barokní kašny. Nacházel se zde tak shluk domů a dalších staveb. Jedná se o nejstarší sídelní relikt, který nám zároveň ukazuje počátky zakládání města,“ doplnil Španihel.

Záchranný výzkum bude probíhat souběžně s revitalizací náměstí až do konce července příštího roku.

V rámci revitalizace se náměstí dočká například nové zeleně a stromů po obvodu, povrchů kompletně z přírodního kamene či nového mobiliáře. Přibude fontána, pítko, ale také časová osa v centrální ploše. Náměstí bude přístupnější a bezpečnější pro chodce. Vzniknou zde odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně a restaurační zahrádky budou mít jasně vyčleněné plochy.

Na náměstí zůstane také tradiční vánoční strom. Konečná podoba revitalizace vychází z kompromisní dohody mezi radnicí, památkáři a dalšími odborníky. Náměstí je totiž centrem městské památkové zóny a jeho úpravy se řídí podmínkami platnými pro toto území.